sunnuntai 1. maaliskuuta 2026

Sopusointu

Niina Laitinen on suunnitellut nämä ihanat Sopusointu-sukat. Ohje näihin sukkiin oli Suuri Käsityö-lehdessä 1/26. Turkoosi tai petroli oli mallisukkien väri lehdessä, mutta valitsin näihin sukkiin keltaisen Kaupunkilangan Kivijalka langoista.

Onhan nämä sukat ovat niin keväiset, tästä on kiva aloittaa maaliskuu. Miten se aika niin äkkiä sujahti joulusta ja kaamoksen pimeydestä kevääseen? 

Nyt, kun valon määrä lisääntyy niin sillä on tosi iso vaikutus kaikkeen. Linnut laulavat ja mieli piristyy.





Rauhan sopusointuja!





 

sunnuntai 22. helmikuuta 2026

Jämälankaversio joulukalenterisukista

Olympiahuumassa on eletty ja seurattu kisoja. Nämä sukat valmistuivat Joulukalenterisukka 2025 KAL-tapahtumassa, jonka järjesti Niina Laitinen ja ohjeet tulivat päivittäin pienissä pätkissä Facebookissa Taimitarha-ryhmässä.

 Näitä inspiroivia ja jouluisia villasukkatapahtumia on ollut useana jouluna ja eihän niitä mitenkään ole onnistunut sivuuttamaan.

Miten siellä on vuosi alkanut?
Onko uuden vuoden lupaukset jo unohtunut?
Vai teetkö ylipäätään lupauksia?






Unelmoinnista kuuntelin erästä keskustelua, siinä todettiin, että unelmat ilman tavoitetta jäävät monesti vain unelmiksi. Joten aseta tavoite ja ryhdy toimenpiteisiin. 

Moikka!










 

lauantai 14. helmikuuta 2026

Jämälankasukat

 Hei!
Ihanaa, tänään on ystävänpäivä!

Kiireinen syksy ja talvi on ollut, neulomista ei ole kuitenkaan unohdettu kokonaan. Kuvaaminen ja blogissa kirjoittelu jäänyt vähemmälle. Suurin syy opiskelu ja työssä käynti, mutta ne menevät tietenkin kaikkien harrastusten edelle. 

Neulomisessa on se hyvä puoli, että ne odottavat, kun tulen kotiin saatan neuloa puoli tuntia, ennen kuin teen mitään muuta. Se rauhoittaa mieltä ja ajatuksia. 

Olen myös käynyt neulomassa julkisella paikalla, kirjastossa. Itseasiassa olin Käsityön äärellä-tapahtumassa, jossa keskusteltiin villapaidan neulomisesta. Tykkäsin kovasti, täytyykin tiirailla onko muita samantyyppisiä kivoja tapahtumia kirjastossa tai muualla.





Hyvää ystävänpäivää ♥️ 
Olet tärkeä minulle!









sunnuntai 25. tammikuuta 2026

Rohkeasti vaan!

 Hyvän mielen villasukka-kirjasta neuloin Rohkeus-sukat. Näihin sukkiin käytin enimmäkseen kaikenlaisia jämäkeriä, mitä on jäänyt jäljelle edellisistä neuletöistä. Näiden sukkien kuviot sallii leikkimisen eri väreillä. Suunnittelin värit tekemisen yhteydessä. Nämä sukat menivät sellaiselle henkilölle, joka teki rohkeasti isoja muutoksia omassa elämässään.

Sellaista rohkeutta ihailen.






Kyllä sä pärjäät, olet tosi rohkea!